پاورپوینت انفاق در راه خدا|بهترین وب سایت کتاب،مقاله-irish-bull

پاورپوینت انفاق در راه خدا

دانلود بهترین فایل پاورپوینت انفاق در راه خدا
پاورپوینت انفاق در راه خدا

پاورپوینت انفاق در راه خدا در 16 اسلاید قابل ویرایش با فرمت pptx


مشخصات فایل
تعداد صفحات16
حجم0/67 کیلوبایت
فرمت فایل اصلیpptx

توضیحات کامل

پاورپوینت انفاق در راه خدا انفاق در راه خدا

تعریف انفاق

یکی از وظایف مهم افراد در جامعه اسلامی، دستگیری از نیازمندان و تهیدستان است. هر کس به اندازه امکانات و توانمندی خویش وظیفه دارد که خلاء های موجود در زندگانی افراد را جبران و کمبودهای آنان را پاسخگو باشد. همان‌گونه که خداوند نیازمند و فقیر را با فقر و نداری امتحان می‌کند، ثروتمندان را نیز این گونه می‌آزماید.

کمک به افراد نیازمند اگر همراه با خلوص نیت و به خاطر رضای پروردگار باشد دارای تأثیرات بی‌شماری است. برخی از آثار آن در همین جهان مشاهده می‌شود و برخی از آثار آن در جهان دیگر، به عنوان پاداش های اخروی، ظاهر می‌گردد.

در روایات فراوانی به برخی از این آثار اشاره شده است؛ از جمله پیشگیری از حوادث و مرگ‌های ناگهانی و دور شدن بلاها و گرفتاری‌ها


انفاق در قرآن

در قرآن کریم درباره انفاق سفارشات بسیاری شده است و در راه این انفاق نیز رعایت اخلاص بسیار سفارش شده است. در قرآن کریم آیه ای آمده است که هدف نهایی انفاق یعنی عدم دلبستگی به علاقه مندی ها را بیان می کند.

لن تنالو البر حتی تنفقوا مما تحبون

هرگز به مقام بر (نیکی) نمی رسید مگر از آنچه دوست دارید انفاق کنید

آیه انفاق: آیه 274 سوره بقره به ستایش کسانی پرداخته که در شب و روز و نهان و آشکار انفاق می کنند و برخی آن را «آیه انفاق» گفته اند «الذین ینفقون اموالهم بالیل والنهار سرا وعلانیه فلهم اجرهم عند ربهم ولاخوف علیهم و لاهم یحزنون» کسانی که دارایی های خود را در شب و روز، و نهان و آشکارا، انفاق می کنند، پاداش آنان نزد پروردگارشان برای آنان خواهد بود، و نه بیمی بر آنان است و نه اندوهگین می شوند.» این آیه در شأن امام علیعلیه‌السلام نازل شد، چرا که از چهار درهم دارایی اش، درهمی را در شب، درهمی در روز، درهمی به نهان و درهمی را آشکارا انفاق کرد.البته نزول آیه در مورد خاص، مفهوم آن را محدود و شمول حکم را درباره دیگران نفی نمی کند.

به گفته برخی از مفسران، انفاق کنندگان باید در انفاق خود هنگام روز یا شب، پنهان یا آشکار، جهات اخلاقی و اجتماعی را درنظر بگیرند. از آن جا که دلیلی برای اظهار انفاق به نیازمندان نیست، آن را پنهان سازند تا هم آبروی آنان حفظ شود و هم خلوص بیشتری در آن باشد و از آن جا که مصالح دیگری مانند تعظیم شعایر و تشویق دیگران در کار است و انفاق، جنبه شخصی ندارد تا هتک احترام کسی شود (مانند انفاق برای جهاد و بناهای خیر و امثال آن) و با اخلاص نیز منافات ندارد، آشکارا انفاق کند.


اخلاص و ریا در انفاق

از آیات قرآن استفاده می شود که اخلاص دارای درجات مختلفی است، و فضل و بخشش حق تعالی به هر شخصی به اندازه اخلاص اوست، سنگینی و سبکی ترازوی اعمال در آخرت به درجه اخلاص بستگی دارد. در سوره بقره وضعیت کسانی که اموالشان را در راه رضای خدا انفاق می کنند، به باغی تشبیه نموده که در زمین نیکو باشد و بارانی بسیار بر آن ببارد و ثمرش را دو برابر ثمر دهد و یا دست کم بارانی اندک بر آن ببارد. بنابراین، همچنان که زمین نیکو همیشه ثمری نیکو می دهد، عمل صالح خالص نیز پیوسته نتیجه ای نیکو دارد و عنایت الهی شامل آن می شود؛ چراکه خداوند بر اعمال انسان بینا است و از میزان اخلاص اعمال او آگاه است. «و الله بما تعملون بصیر»

قَوْلٌ مَّعْرُوفٌ وَ مَغْفِرَةٌ خَیرٌ مِّن صدَقَةٍ یَتْبَعُهَا أَذًى وَ اللَّهُ غَنىُّ حَلِیمٌ (بقره 263)

ترجمه :

گفتار پسندیده (در برابر نیازمندان )، و عفو ، از بخششى که آزارى به دنبال آن باشد، بهتر است ، و خداوند، بى نیاز و بردبار است

این آیه در حقیقت تکمیلى است نسبت به آیه قبل ، در زمینه ترک منت و آزار به هنگام انفاق ، مى فرماید: گفتار پسندیده (در برابر ارباب حاجت ) و عفو و گذشت (از خشونتهاى آنان ) از بخششى که آزارى به دنبال آن باشد بهتر است

  این را نیز بدانید که آنچه در راه خدا انفاق مى کنید در واقع براى نجات خویشتن ذخیره مینمایید، و خداوند (از آن ) بى نیاز و (در برابر خشونت و ناسپاسى شما) بردبار است.


بقیه مطالب مورد بحث

از چه چیز انفاق کنیم

انفاقهای واجب و مستحب
زکات؛صدقه واجب

صدقات مستحبی

شرایط انفاق در راه خدا

آثار تربیتی انفاق در راه خدا

ارزش و فضیلت انفاق در راه خدا از منظر روایات

خداوند، انفاق

چگونه بهشتى مى شویم؟

منابع 

 

چگونه بهشتى مى شویم؟

توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود

انفاق راه خدا انفاق در راه خدا پاورپوینت انفاق در راه خدا تحقیق درمورد انفاق دانلود مقاله انفاق در راه خدا تعریف انفاق انفاق در قرآن اخلاص و ریا در انفاق از چه چیز انفاق کنیم انفاقهای واجب و مستحب صدقات مستحبی شرایط انفاق در راه خدا آثار تربیتی انفاق در راه خدا دانلود پاورپوینت انفاق در راه خدا
مطالب دیگر

نمونه سوالات کنکور سراسری آزمـون عمومی گروه ازمایشی علوم انسانی

نمونه سوالات کنکور سراسری آزمـون اختصاصی گروه ازمایشی علوم انسانی 1

نمونه سوالات کنکور سراسری آزمـون اختصاصی گروه ازمایشی علوم انسانی

کودکان لب شکری

نمونه سوالات کنکور سراسری آزمـون فرهنگ و معارف اقلیتهای دینی و زبانهای خارجی غیرانگلیسی2

نمونه سوالات کنکور سراسری آزمـون فرهنگ و معارف اقلیتهای دینی و زبانهای خارجی غیرانگلیسی1

بررسی ویژگی اقتصادی و اجتماعی زنان سرپرست خانوار در مقایسه با مردان

كنترل تخلخل وسوپرالاستیسیته آلیاژهای حافظه دارمتخلخل نایتینول تهیه شده توسط روش فشردن ایزواستاتیك گرم

نمونه سوالات سراسری آزمـون فرهنگ و معارف اقلیتهای دینی و زبانهای خارجی غیرانگلیسی

نمونه سوالات کنکور سراسری آزمـون عمـومـی گـروه آزمـایشـی زبان خارجی

دانلود پاورپوینت مدیریت خطوط کالا، نام های تجاری و بسته بندی (فصل پانزدهم كتاب اصول بازاریابی كاتلر )

الگوریتم های خوشه بندی در شبکه های حسگر بی سیم

تحقیق در مورد تــورم

تكنولوژی ساخت لنز، انواع و كاربردهای آن

گزارش كارآموزی رشته حسابداری در شرکت تجهیزات پزشكی آرایه طب سپاهان

سوسیالیسم از دوران غارنشینی تا ظهور تورات

تجزیه و تحلیل و پیاده سازی سیستم مكانیزه كتابخانه

کنترل توان راکتیو و بررسی روشهای کنترل ان

پروپوزال شناسایی وب سایت فیشینگ در بانکداری الکترونیکی با منطق فازی

مینی PLC